Echipa lui Lopetegui și-a salvat a doua repriză proastă cu un asediu de zece minute. Munir a terminat și Sevilla s-a calificat în faza următoare.

Multumit, dar valoros triumf. Lopetegui părea că se va prăbuși la întoarcerea în oraș, dar Sevilla a îndurat a doua repriză proastă și a înscris, prin Munir, un gol care le oferă biletul direct pentru optimile de finală Liga Campionilor. [Narațiune și statistici: Krasnodar 1-2 Sevilla].

liga

Prima parte și a doua au fost complet diferite. Sevilla a ieșit dominant și a semnat pe primul loc 45 de minute foarte pozitive. Și mai mult, având în vedere că la cinci minute de joc a venit primul gol al lui Rakitic. Câștigul ar putea să vină, iar Sevilla ar putea să-și semneze pasul în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor într-un mod mare. Cu toate acestea, nivelul a mers de la mai mult la mai puțin și cei de la Lopetegui nu au reacționat până când nu s-au văzut cu apa până la gât.

Începutul a fost plin de speranță. Un centru pe bandă de Ocampos Nu a putut găsi un finisher în zonă, dar a făcut-o în față. Clearance-ul a căzut pe picioarele croatei care a tras de calitate și veteran pe teren pentru a împinge un șut redus și imposibil pentru portar. Sevilla a transformat primii schimbători și a redus la tăcere micul public prezent în tribune datorită Rakitic.

Rakitic își sărbătorește obiectivul pentru Sevilla în Liga Campionilor Reuters 2020/2021

Cei din Lopetegui aveau clar ideile lor. Presiunea și controlul jocului. Krasnodar, În ciuda acestui fapt, el nu a dat înapoi în visul său de a doborî Sevilla. Viteza pe care o imprimau atacanții locali a menținut spatele Sevillei în tensiune, atent și, până acum, foarte reușit. Au ajuns în zonă, dar Vaclik nu a trebuit să intervină.

Dar încrederea depășea uneori, iar Krasnodarul ierta. În 11, Koundé a iertat în zonă și a apărut ca unul dintre liderii Seviliei în primele 45 de minute. Cu 0-1 pe tabela de marcaj și fără prea puține șanse în afară de cea în care a intervenit francezul, echipa spaniolă a menținut controlul meciului și a căutat să certifice victoria. Iertarea ar avea însă consecințe.

Ieșirea nu putea fi mai rea. Complet deplasate, cele din Lopetegui erau o păpușă de cârpă în mâinile Krasnodarului. Rușii căutau o remiză și șansele nu lipseau. O eroare de Gudelj Koundé îl remediază sub bețe și Krasnodar a avertizat aproape pentru prima dată în joc. Sevilla a eșuat imediat după o acțiune în care De Jong și-a scos colții din Sevilla după acel început prost al reprizei a doua.

Wanderson sărbătorește un gol cu ​​Krasnodar Reuters

Munir salvează

Dar puterea locală era mai mare. Și și dorința lor. Sevilla, fugită, arăta ca într-un atac rapid Wanderson bate Vaclik cu un șut care a expus apărarea vizitatorilor. Doar în zonă, egalitatea a fost stabilită pe tabela de marcaj. Ochii lui Sevilla erau îndreptați spre Londra, unde o remiză a lui Chelsea i-a lăsat fără a certifica trecerea în turul doi și o victorie le-a dat viață.

Și dacă nu era suficient, Scutier a fost rănit și Lopetegui a scos de pe teren un Rakitic sufocat. Oliver Torres a fost cel ales pentru a întoarce întâlnirea. Mai era nevoie de puțină viziune de joc pentru a străpunge apărarea rusă. Și parțial a reușit, fie cu jocul său combinativ, fie cu un șut din față care a avertizat poarta rivală. În ciuda acestui fapt, abia în ultimele zece minute s-a trezit Sevilla. Timpul se termina și înfrângerea, remiza sau victoria ar putea cădea.

Munir, care încercase și el înainte, va fi eroul încoronat la Krasnodar. O minge în interiorul zonei pe care a terminat-o perfect pentru a reafirma credința unui Sevilla pe care, când a vrut, l-a putut. Trei puncte și o pasă garantată în optimile de finală menținându-și lupta cu Chelsea.

Krasnodar 1-2 Sevilla

Krasnodar: Gorodov; Smólnikov, Martynóvich, Kaio, Ramírez; Gazinsky, Cabella (Utkin, 85 '), Olsson (Vilhena, 67'); Claesson (Chernov, 84 '), Suleymannov (Wanderson, 46') și Berg (Ari, 67 ').

Sevilla: Vaclik; Escudero (Rekik, 61 '), Gudelj, Diego Carlos, Koundé; Fernando, Óscar (Jordán, 53 '); Rakitic (Oliver, 61 '), Ocampos (Idrissi, 72'), Munir; și De Jong (En-Nesyri, 72 ').

Obiective: 0-1, 4 'Rakitic; 1-1, 56 'Wanderson; 1-2, 90 '+ 5 Munir.

Arbitru: Marco Guida (ITA). El i-a admonestat pe Suleymanov și pe Jordan.

Incidente: meci corespunzător celei de-a patra zile a Ligii Campionilor disputat pe stadionul Krasnodar în fața a 10.000 de spectatori