șaselea

Manuel Martinez face terenul care l-a calificat în finală. (Foto: EFE)

CE ESTE MAI MULTE

MOSCЪ .- Manuel Martínez, căpitanul echipei spaniole de atletism, a obținut un loc de neimaginat în al șaptelea campionat mondial consecutiv de interior, într-o zi de deschidere care a consacrat colegul în elita mondială Naroa Agirre, că după ce va bate recordul Spaniei cu 4.50 va fi în această sâmbătă în finală.

Martínez, al cărui rezultat cel mai slab din ultimele cinci Cupe Mondiale fusese locul cinci, a concurat fără presiune, cu bucurie și pleacă de la Moscova cu un gust bun în gură și o notă de 20,43. Nu pregătise pista interioară, dar, recuperat de suferințele sale, și-a revenit la greutatea ideală (130 de kilograme) și își păstrează caracterul competitiv.

Naroa Agirre și-a ridicat recordul spaniol la 4,50 metri pole interior și a câștigat un loc în finala pole cu rușii Yelena Isinbayeva și Svetlana Feofanova, singurele femei care, cu același brand, au făcut un concurs mai bun decât donostiarra.

Pe 11 februarie, Agirre i-a smuls recordul național în sufragerie de la Dana Cervantes cu un salt de 4,47 la întâlnirea din Valencia, dar cel mai bun salt al vieții sale (are recordul pentru Spania în aer liber la 4,47) l-a executat la Moscova, un oraș care iubește specialitatea de pârâu. Agirre a făcut o concurs impecabil până când bara a fost de 4.45, la doar doi centimetri sub recordul său recent din Spania. Acolo avea nevoie de două sărituri, la fel ca la 4.50, dar și-a asigurat un loc în finală sâmbătă.

Gallardo da, căsătorit nu

Leul Sergio Gallardo a apărat mândria mijlocașului spaniol în ciuda pierderilor lui Reyes Estévez și Juan Carlos Higuero. Arturo Married a eșuat, Însă Gallardo va participa sâmbătă, în finală, la medalia într-o cursă deschisă în care vor lipsi cei trei cei mai buni din lume, Rashid Ramzi (Bahrain), Hicham El Guerruj (Maroc) și Bernard Lagat (Statele Unite). Gallardo, în prima serie, a avut un iepure de lux în kenyanul Daniel Kipchirchir Komen, care a parcurs kilometrul în 2: 29.87. Leon a ajuns din urmă pe marocanul Youssef Baba și l-a învins pe sprint pentru a ocupa locul doi în 3: 40.04, cea mai bună marcă a sa din sezon.

În a treia și ultima serie, Căsătorit A urmărit cu atenție plumbul (a trecut de kilometru în 2: 33.84), la 300 de metri și-a apărat poziția și i-a plătit pe toți împreună în ultima tură, când a trebuit să se oprească și să meargă până la linia de sosire, cu gesturi de durere. A tendinită în tendonul lui Ahile stâng îl adusese capul în ultima săptămână.

În 800, Juan de Dios Jurado, Bronz la europenii de la Madrid, s-a ghemuit pe locul trei la a patra căldură și a progresat la sonerie pentru a trece la conducere pentru a înfrunta ultimul viraj. Jaén a câștigat cu 1: 47.88, cea mai bună marcă a sa din acest an. Apoi Toledo Eugenio Barrios l-a învins pe americanul Khadevis Robinson într-un tur final foarte dur și a terminat al doilea cu 1: 48.79. Va fi alături de juri în semifinale.

Valencia Ivbn Mocholin el a îndeplinit mai mult decât prima rundă de 60 de metri și, de asemenea, pe locuri: a fost al treilea în seria a șaptea cu o marcă de 6,77, deși la mijlocul luptei campionul Spaniei a crezut că aleargă mai repede. După-amiază a zgâriat doar două sutimi la palmares, dar era deja ultimul în semifinale.

Castrejana, cu un centimetru

Carlota Castrejana A trăit nenorocirea de a rămâne la un loc și la un centimetru de finală, după ce și-a făcut cea mai bună marcă a sezonului în triplă (14.14). La Rioja a avut impresia că va trebui să sară 14.30 pentru a fi printre cei opt finaliști, dar în cele din urmă a trecut cu 14.16, saltul cu care a depășit-o jamaicanul Trecia Smith. Nota de evaluare a fost 14,15.

Pentru prima dată în 19 ani, Spania nu va avea reprezentare Cupa Mondială în Finala masculină de 3.000 de metri, o specialitate care a adus trei argintii și două bronzuri la atletismul spaniol. Madrileanul Csar Perez și cacereșul Francisco Javier Alves au căzut în serie. Primul era mai aproape de a supraviețui primei proiecții. El a fost al șaselea în al doilea și cu un record respectabil (7: 58.06), dar doar patru au trecut prin poziții și au fost luați de patru africani cu etnopul Kenenisa Bekele la cârmă. Alves, dimpotrivă, a mers mereu la coada grupului, fără nici cea mai mică speranță.

David Canal, al patrulea la Lisabona 2001, a ratat cele 400 de semifinale pentru prima dată în patru campionate mondiale. Jucătorul Barcelonei a pierdut un metru în lupta pentru frânghie și a ajuns pe locul trei cu 47.38. Ezquerro a intrat în clopot al treilea și a renunțat la un loc în ultimul tur. Doar doi au trecut pentru poziții și nota sa de 47.36, l-au lăsat în afara playoff-urilor, așa cum sa întâmplat cu Canal.