Italia: mexicanii strălucesc cu performanțe sportive la Universiada

Conduși de campionii mondiali la 400 de metri, Valente Mendoza și Paola Morán, ștafetele de 4 × 400 de metri ale Mexicului au obținut medaliile de aur și respectiv de argint la închiderea Universiadei Mondiale din Napoli, unde delegația tricoloră a culminat cu cea mai bună performanță a sa, acumulând 21 de metale (8-7-6).

mexicienii

Mendoza, Fernando Vega –de asemenea, medaliat la acest eveniment–, José Jiménez și Édgar Ramírez au obținut onorurile într-o închidere impresionantă a lui Valente la ultimul post pentru a opri cronometrul la 3.02.89 minute și a învins reprezentanții Africii de Sud și ai Poloniei, care a păstrat argintul și bronzul, în această ordine.

Înainte, echipa feminină cu Paola Morán, Dania Aguillón, Frida María Corona și Rosa Cook a terminat pe locul al doilea cu un timp de 3.32.63, în spatele campionilor ucraineni (3.30.82) și deasupra Australiei.

Echipa națională de atletism ar fi putut adăuga o altă medalie la femei, dar ștafeta 4 × 100 formată din Cook, Aguillón, Iza Flores și Mercedes Talamante, a terminat pe locul patru.

Între timp, gimnasta Karla Díaz a terminat pe locul 19 la gimnastica ritmică cu o sumă de 60.050 de unități, unde câștigătoarea a fost rusoaica Ekaterina Selezneva.

Delegația mexicană a terminat cu cea mai bună performanță a acestor concursuri prin îmbunătățirea tabelului cu medalii din China Taipei 2017 cu contribuția medaliilor la scufundări, taekwondo și atletism, pentru a se clasa pe locul opt în cadrul evenimentului italian care a reunit peste opt mii de studenți sportivi din 127 de țări participante.