Mallorcanul va lupta pentru titlu cu Wawrinka după ce l-a învins pe austriacul Dominic Thiem (6-3, 6-4 și 6-0)

de-a

Spaniola Rafael Nadal va juca a zecea finală la Paris, unde nu a pierdut niciunul, după ce l-a învins pe austriacul Dominic Thiem cu 6-3, 6-4 și 6-0 în 2 ore și 7 minute, pentru ceea ce va fi măsurat prin cea de-a zecea sa Cupă a mușchetarilor împotriva elvețianului Stan Wawrinka.

Nadal nu a pierdut niciun set în turneu și a ratat doar 29 de jocuri, cu șase mai puține decât în ​​2008, când a ajuns în finală după ce a cedat 35.

Recordul este deținut totuși de suedezul Bjorn Borg, care a apărut în finala din 1978 cu doar 27 de jocuri pierdute.

Nadal și-a felicitat rivalul pentru turneul pe care l-a finalizat și a prezis „un joc foarte dur” împotriva lui Wawrinka, că „face tenis incredibil”.

"Să joc din nou o finală în acest turneu, cel mai important din cariera mea, este ceva foarte emoționant", a spus spaniolul.

Duelul împotriva lui Wawrinka va fi și el un meci pentru numărul 2 mondial. Oricine câștigă o va păstra. În cazul lui Nadal, care are deja numărul 3 garantat în lume, cel mai bun clasament al său din martie 2015, câștigarea i-ar da cel mai bun clasament din octombrie 2014.

Wawrinka l-a învins pe britanicul Andy Murray în cealaltă semifinală, numărul unu în lume, cu 6-7 (6), 6-3, 5-7, 7-6 (3) și 6-1, lăsând să scape primele două seturi ale celor două săptămâni. Va fi al 2-lea în lume dacă va câștiga a doua sa Cupă Musketeers, după cea pe care a obținut-o în 2015.

Va fi cel de-al 19-lea duel dintre cei doi tenismeni, al doilea în finala unui mare după care elvețianul a câștigat la Australian Open în 2014, când a câștigat primul său Grand Slam.

Nadal a învins elvețianul de 15 ori, cinci dintre ele pe zgura, unde a pierdut un singur meci împotriva lui Wawrika, pe care l-a învins deja la Roland Garros în 2013, în sferturile de finală. Dar va fi un duel între cei doi tenismeni care au avut cel mai bun turneu.

Nadal și-a măturat toți rivalii, inclusiv Thiem, care a rezistat mai puțin decât se aștepta. Austriecul de 23 de ani, 7 în lume, este singurul jucător de tenis care l-a învins pe Nadal pe lut în acest sezon și a ajuns în semifinale după ce l-a învins pe sârbul Novak Djokovic, care apăra titlul, în trei seturi.

Dar în cea de-a doua semifinală de la Roland Garros, a arătat că centrul Parisului este încă mare pentru el, mai ales dacă se confruntă cu gale din Mallorca.

Meciul nu s-a asemănat cu cel pe care l-au jucat acum câteva săptămâni în sferturile de finală de la Roma, unde austriacul a câștigat cu 6-4, 6-3.

Inainte de, Nadal îl învinguse în finala de la Barcelona și Madrid, dar în Foro Italico performanța lui scăzuse.

A fost o pauză înainte de a ajunge la Paris, unde a reapărut cea mai bună versiune a spaniolei. Dacă la Roma Thiem ar fi fost mai agresiv să domine pe Nadal, în Philippe Chatrier a căutat, de asemenea, să scurteze punctele, să caute puncte câștigătoare, ceea ce l-a făcut să înmulțească erorile.

Intractibil, Nadal l-a obligat să riște prea mult, pentru a câștiga un punct de mai multe ori, ceea ce a sfârșit prin a-l dezamăgi pe austriac.

Și că a început jocul câștigând serviciul lui Nadal, dar el l-a dat imediat pe următorul. Spaniolul, rănit în mândrie, a adăugat patru jocuri consecutive și a lăsat mâneca pe drumul cel bun.

Faza tânărului Thiem, pe care toată lumea o numește unul dintre jucătorii care vor domina circuitul în următorii ani, S-a complicat și, deși a continuat să încerce, puterea lui Nadal a fost impresionantă.

După ce a rupt serviciul rivalului său în al treilea joc al setului secund, el a păstrat diferența pentru a câștiga setul.

Thiem nu mai era în joc și a renunțat la ultimul gol.

Va fi cea de-a douăzeci și a doua finală a unui Grand Slam pentru Nadal, care îl întrece astfel pe Djokovic și se află la 6 în spatele elvețianului Roger Federer, care a jucat cel mai mult.