Filiberto Rojas Ferro

rezultatele

Medaliile la haltere și rugby au fost punctul culminant al zilei în care a debutat fotbalul feminin și medaliatul olimpic Ingrit Valencia.

Halterofilia a dat din nou medalii delegației columbiene în a cincea zi a Jocurilor Panamericane de la Lima 2019. În cele 55 de kilograme, Yenny Sinisterra a câștigat medalia de argint cu un total de 204 de kilograme. Aurul a revenit venezueleanului Génesis Rodríguez cu 212 și bronzul pentru Ana López cu 202.

În categoria 73 de kilograme, Luis Javier Mosquera a obținut medalia de argint cu 325 kg, primul loc a revenit venezueleanului Julio Mayora cu 349 iar bronzul a revenit dominicanului Julio Cedeño cu 318. Și în cele 81 de kilograme, Brayan Rodallegas a câștigat aurul prin ridicarea a 363 de kilograme urmat de dominicanul Zacarías Bonnat, cu 360 kg și americanul Harrison Maurus cu 350.

În categoria de 59 de kilograme, Camila Lobón a câștigat medalia de aur prin ridicarea a 221 kg, urmată de ecuatorianca María Escobar cu 220 kg și venezueleanul Yusleidy Figueroa cu 215 kg.

La rugby-ul feminin, echipa a învins Brazilia cu 29-24 și a câștigat medalia de bronz după o încercare de aur în prelungiri. Medalia de aur a fost în Canada, iar argintul în Statele Unite.

La dovleac mixt squash, cuplul format din Miguel Ángel Rodríguez și Catalina Peláez l-a învins pe mexican format din Alfredo Ávila și Diana García 2 la 0 cu parțial 11-10 și 11-4 și a luat medalia de aur.

În fotbalul feminin, echipa națională columbiană a remizat împotriva Paraguayului pe stadionul San Marcos. În celălalt meci din Grupa A, Mexicul a învins Jamaica cu două goluri la zero și preia conducerea clasamentului.

La debutul de box, cubanezul Yosbany Soto l-a învins pe columbianul Yilmar Leandro González în 52 de kilograme, americanul Delante Johnson a făcut același lucru cu Alexander Rangel Madariana în cele 69 de kilograme și Deivis Julio a fost învins de ecuatorianul Julio César Castillo. În ramura feminină, Jessica Caicedo a învins-o pe ecuatorianca Erika Pachito Jurado în 69 până la 75 kg în timp ce Medaliata olimpică Ingrit Valencia a învins-o pe peruviana Lucy Valdivia.

Ziua se închide cu Columbia pe locul trei în clasamentul cu medalii cu 14 medalii, patru de aur, cinci de argint și cinci de bronz. Pe primul loc, există Statele Unite cu 23 și, pe locul doi, Mexicul cu 22.