Medalia de argint a fost câștigată de judoka Anaisis Hernández, la categoria de 70 de kilograme, sport care până acum a acordat Cubei două medalii. Anaisis a pierdut cu campionul japonez 2004 din Atena, Masae Ueno, cu un întreg.

argint

Înotătorul columbian Omar Pinzón, în vârstă de 19 ani, și-a câștigat proba de calificare în 200 de metri combinat cu 2: 02.28, la aproape patru secunde de cel mai bun timp individual.

Alte calificări au fost Thiago Pereira, din Brazilia, cu 1: 58,41, și Bradley Ally, din Barbados, cu 1: 58,57.

Brazilianca Tatiana Barbosa a îmbunătățit marca sud-americană la 100 de metri liber, cu 55,01 secunde și a avansat în semifinale, în timp ce mexicana Adriana Marmolejo a obținut marca națională la 200 de metri bras cu 2: 28,10, dar a fost eliminată.

La box, cubanezul Yampier Hernández a învins-o cu 12-1 pe turca Sherali Dostiev; brazilianul Paulo Carvalho a dominat (13-7) marocanul Redouane Bouchtouk și dominicanul Winton Montero l-a învins (9-3) pe kenyanul Suleiman Bilali, în divizia fly fly.

La canotaj simplu, cubanezul Marà Gonzalez, argentinianul MarÃa Gabriela Best, brazilianul Fabiana Beltrame, chilianul Soraya Jadue și salvadoreanca Camila Vargas s-au întrecut astăzi în probe pentru a se plasa între locurile 13 și 24.

Vânătorul argentinian Santiago Fernández a părăsit semifinala individuală din cauza unei boli care nu a fost specificată.

În navigație, guatemalezul Juan Ignacio Maegli a coborât pe locul 32 în clasa Laser.

La tenis, argentinienii Gisela Dulko și Betina Jozami au căzut în fața rușilor Elena Vesnina și Vera Zvonareva, 6-2, 6-3; brazilienii Andre Sa și Marcelo Melo au fost învinși de indienii Mashesh Bhuphati și Leander Paes, 7-5 și 6-2.

La simplu, chilianul Fernando González, câștigător al medaliei de bronz la Atena 2004, l-a învins pe belgianul Olivier Rochus cu 6-0 și 6-3.

În finala pistolului sportiv feminin de 25 de metri, salvadoreana Luisa Maida, care s-a calificat în finală, a fost a opta cu 774 de puncte, într-o probă dominată de chineza Chen Ying, cu 793,4 puncte.

La gimnastica feminină pe echipe, Brazilia a terminat pe locul opt cu 1734, 875 de puncte, competiție câștigată de China cu 188.900 de puncte.

La softballul feminin, venezuelenii au căzut cu 7-1 în fața chinezilor.

La volei feminin, Brazilia a învins Serbia cu 3-0, iar Venezuela a pierdut cu 3-1 în fața Statelor Unite (Xinhua)