Victorii pentru Racing, Málaga, Villarreal și Osasuna împotriva Mallorca, Hercules, Getafe și Valencia

EP/Santander | 01 · 05 · 11 | 22:17

sevilla

Știri salvate în profilul dvs.

Sevilla (0-1) a fost impus Almeria în meciul corespunzător zilei a treizeci și cincea din Liga BBVA, disputat în această duminică pe stadionul Jocurilor Mediteraneene, rezultat care lasă Almeria practic retrogradată, în timp ce echipa vizitatoare își consolidează pozițiile în Europa League.

Puteți vedea în atmosferă că punctele erau foarte importante pentru ambele echipe și nici una nu voia să lase prea multe spații contrare. Almería s-a apropiat în primele minute de meci, dar Sevilla a ajuns să-și impună puterea în centrul terenului și a dominat jocul.

În prima repriză, echipa rojiblanco a avut mai mult mingea și s-a apropiat de poarta lui Javi Varas în mai multe rânduri, prin Crusat pe aripa stângă. În minutul 15 al jocului, cea mai clară ocazie a venit pentru Almería, cu o lovitură de cap a lui Piatti pe care Fernando Navarro a interceptat-o ​​cu mâinile sub bețe, deși arbitrul nu a considerat că este un penalty. După această joacă, Almería și-a pierdut concentrarea, iar Sevilla a profitat de ea pentru a controla mai mult mingea.

În a doua repriză, Almería a fost mai bine plantată decât rivalul lor în primele minute, dar expulzarea lui Jakobsen pentru un atac dur pe Cáceres a slăbit foarte mult localnicii. În acel moment, Olabe a optat pentru a juca cu trei fundași, deoarece remiza nu a fost de nici un folos echipei sale, dar Sevilla a apelat la atac și Renato a ajuns să înscrie după un eșec defensiv.

După gol, Almería s-a destrămat, iar Sevilla a reușit să mărească diferențele cu mai multe șuturi de la Negredo, dar Diego Alves a reușit să oprească șuturile de la fostul Almería. Echipa lui Olabe a încercat, dar cu mai multă inimă decât cap, iar Sevilla a ajuns să ia toate cele trei puncte.

Cu această înfrângere, Almería are nevoie de un miracol pentru a evita să joace în sezonul viitor în Liga Adelante, deoarece un punct de la Deportivo și două de la Getafe și-ar semna retrogradarea matematică. La rândul său, Sevilla adaugă a doua victorie consecutivă și rămâne cu 52 de puncte, în pozițiile Europa League.

Villarreal realizat în fața Getafe o victorie cheie (2-1) pentru a-și asigura concursul în Liga Campionilor sezonul viitor într-un meci în care cetățenii din Castellón trebuie să sufere pentru a depăși obiectivul inițial al lui Pedro Ríos și care lasă echipa madrilenilor foarte atinsă.

În ciuda oboselii, Villarreal a tras castă pentru a întoarce acest joc împotriva lui Getafe, care intră pe deplin în zona retrogradării, după ce a jucat o primă repriză bună la Vila-real, în care au avut trei puncte de aplicare. Villarreal a ieșit dorind să caute golul lui Getafe, să încerce să rezolve jocul pe calea rapidă și putea să o facă deja după trei minute, într-o lovitură de cap între Nilmar și Ustari pe care golul argentinian l-a trimis.

Această joacă a fost cea mai clară acțiune ofensivă a unui Villarreal care s-a înecat în prima repriză, din moment ce Getafe a arătat în primele patruzeci și cinci de minute că știa cum să complice viața lui Garrido. Astfel, cu o presiune foarte mare care a împiedicat plecarea mingii locale și cu mulți jucători de atingere în centrul terenului, echipa lui Míchel a controlat jocul și doar calitatea individuală a jucătorilor locali a salvat echipa lui Garrido.

După aproape o jumătate de oră în care portarii nu existau, întâlnirea a început să se stabilească. Miku a iertat o lovitură cu capul în sus, cu Diego López ca salvator al echipei sale, dar Pedro Ríos, trei minute mai târziu, a marcat golul meciului cu un balon în echipa portarului Villarreal cu un picior stâng spectaculos din zona exterioară.

Cu doar o strângere finală de la Castellón, am luat mingea în jurul porții lui Ustari, dar fără un pumn clar, singura oprire serioasă a portarului vizitator a venit în timp suplimentar după un șut al lui Borja Valero. În a doua patruzeci și cinci de minute, localnicii au ieșit cu intenția clară de a schimba dinamica jocului și au făcut-o cu apariția lui Cazorla în centrul terenului.

Primele cincisprezece minute au fost dominate clar de Villarreal, care a asediat poarta rivală și a făcut posibil să se prevadă că egalitatea a fost aproape. Astfel, egalarea a venit datorită unui șut superb al lui Cani, care de la margine a profitat de o lovitură liberă rapidă a lui Cazorla. Golul lăsat atins de Getafe, care a reușit să-l primească pe al doilea înainte după mai multe atacuri ale unui Villarreal răsturnat.

După acele momente de copleșire, Getafe a încercat să echilibreze jocul și a reușit să oprească barajul local, dar argentinianul Marco Ruben l-a ajutat pe Rossi să-și termine capul și să atingă al doilea și ultimul obiectiv al jocului. Cu golul, Villarreal s-a închis în spate și a suportat atacul disperat al Getafe, care a creat șanse, dar nu l-a putut învinge pe Diego López.

Curse, cu golurile lui Rosenberg și Kennedy, a obținut o victorie importantă care îl aduce mai aproape de permanență cu prețul unui Mallorca care a irosit un penalty împotriva lui Toño, un portar local ale cărui intervenții au fost esențiale în ultima treaptă a meciului.

Victoriile surprinzătoare de sâmbătă de la Zaragoza și Real Sociedad împotriva Real Madrid și, respectiv, Barça, au forțat și mai mult Racing să riște totul, să rămână departe de locurile de retrogradare în fața unui Mallorca care a ajuns la Santander cu îndatoririle practic îndeplinite 42 de puncte la cinci zile de la final.

În ciuda importanței jocului și a cererilor repetate de sprijin din partea fanilor, de către antrenor și jucătorii Racing, Sardinero a înregistrat o intrare slabă. Și, printre cei absenți, patronul indian al clubului, Ahsan Ali Syed, care nu a fost văzut de Spania de când a început să-și încalce angajamentele de plată față de jucători.

Debutul echipei de tineret Álvaro în centrul din spate, pentru a-l înlocui pe sancționatul Marc Torrejón, a fost singura noutate din formația de start a lui Racing; în timp ce la Mallorca principala noutate a fost intrarea mijlocașului japonez Aki, de către sancționatul Tejera.

Racing a ieșit de la început pentru meci, iar Mallorca s-a limitat la apărare fără a-și pierde locul. Presiunea cantabrienilor nu a întârziat să dea roade, când Lacen și-a revenit în mijlocul echipei insulare, l-a centrat pe Giovani și el, cu doar două atingeri, l-a servit pe Rosenberg pentru a-l învinge pe Aouate.

Șapte minute mai târziu, Racing a fost pedepsit cu o pedeapsă inutilă și riguroasă, pentru demolarea lui Henrique către De Guzmán. Ramis a executat pedeapsa maximă și Toño s-a oprit aruncându-se în dreapta ghicind intenția fundașului central.

Cu scorul favorabil, Racing a jucat mai retras, dar fără să renunțe la căutarea golului Mallorca. Presiunea cantabrienilor din zona de creație a rivalului a fost mai timidă, ceea ce nu a fost un obstacol, astfel încât, după o recuperare similară cu cea din primul gol, Giovani a fost subiectul unui fault pe care Kennedy l-a executat cu măiestrie, cu unghi redus, depășind Aouate pentru bățul scurt.

Portarul israelian a fost rănit în această acțiune, când a lovit stâlpul, și a fost înlocuit la pauză de argentinianul Germán Lux, care a avut două intervenții meritorii în primele cinci ale reprizei a doua, mai întâi întrerupând una împotriva lui Rosenberg care a îndepărtat din cap din cutie, apoi lovind un șut clar din Munitis.

Mallorca a dominat, dar fără a crea pericol pentru un Racing care a fost din nou capabil să condamne într-o lovitură liberă a lui Kennedy pe care Henrique a finalizat-o cu capul în bara transversală.

În ultimele douăzeci de minute, Mallorca a asediat poarta lui Toño, care, după ce a fost asistat de două ori, a răspuns cu o oprire excelentă la lansarea lui Pereira, un revulsiv al echipei sale de când l-a înlocuit pe uruguayanul Gonzalo Castro.

Toño a fost protagonist la sfârșitul jocului cu salvări bune precum cea pe care a făcut-o într-un fault executat de Ramis, din fața zonei.

Malaga a obținut o victorie decisivă împotriva Hercule (3-1) în lupta directă dintre cei doi pentru permanență care permite Malacitanilor să respire în clasificare, în timp ce înfrângerea îi lasă pe Alicante foarte atinși și le minimizează opțiunile de salvare.

Jocul a surprins pe toată lumea la început, deoarece în doar patru minute au fost două goluri, unul pentru fiecare echipă. Hercules nu a venit să se închidă după cum a spus antrenorul său, sârbul Miroslav Djukic, iar primul centru din dreapta a fost condus de atacantul paraguayean Nelson Valdez pentru a-și depăși echipa.

Bucuria a durat doar un moment, pentru că la următoarea piesă, centrul lui Duda din stânga era condus de atacantul brazilian Julio Baptista pentru a stabili egalitatea.

Hercules nu a fost descurajat și bine plasat, apărat și atacat împotriva Malaga, ceea ce nu a fost la fel de precis ca în meciurile anterioare.

Localnicii au avut multe probleme pentru a mișca rapid mingea și și-au acuzat puținele idei datorită abordării grozave a echipei Alicante, care a reușit să meargă din nou în față, dar Sendoa nu a putut defini în fața lui Caballero.

Atacantul venezuelean al Málaga, José Rondón, negat în ultimele meciuri, a avut cea mai clară ocazie înainte de pauză de a-și depăși echipa, în timp ce Hercules a căutat contraatacul care s-a încheiat cu intervenția lui Caballero.

După pauză, Hercules a fost foarte bine plasat pe teren, apăsând și nu lăsând pe Malaga să atingă și să primească, ceea ce s-a schimbat odată cu intrarea lui Camacho pentru Recio.

Domeniul aparținea Malaga și s-a concretizat într-o pedeapsă decretată de Undiano Mallenco la cererea asistentului său care l-a lăsat pe Hercules cu zece pentru expulzarea argentinianului Matías Fritzler, deși Apoño a prăbușit pedeapsa maximă în post.

Meciul a fost încă favorabil intereselor locale și a fost decis definitiv cu douăzeci de minute rămase, când venezueleanul Salomón Rondón a agățat o lovitură de cap pentru a oferi oxigenului Malaga.

În acel moment, echipa Alicante s-a prăbușit, de care Malaga a profitat pentru a condamna jocul două minute mai târziu și din nou cu o lovitură de cap a lui Baptista, dublu marcator de astăzi pentru a apropia permanența Malacitanosului.

Se spusese mult înainte de joc că remiza ar putea fi satisfăcătoare atât pentru Am crescut cât despre el Sportiv astfel încât ambii să-și lase permanența aproape certificată și în cele din urmă a fost, într-o întâlnire slabă în care niciunul nu a vrut să riște și care s-a încheiat logic fără goluri.

Levante a sărit pe teren mai hotărât și din primul minut a preluat controlul mingii împotriva unui sportiv în expectativă și bine echipat în spate. Valencienii au ieșit în primele minute în căutarea porții și în curând l-au putut găsi într-o lovitură de cap a lui Caicedo care a văzut ușa, dar a fost anulată pentru ofsaid de atacantul ecuadorian.

Doar câteva minute mai târziu, Xavi Torres a reușit să deschidă scorul cu o voleu excelentă din față, dar a primit un răspuns fenomenal al portarului Juan Pablo, care a trimis în corner. Acolo ostilitățile s-au încheiat. Pe măsură ce prima parte a progresat, Levante s-a dezumflat. A menținut posesiunea, dar a pierdut verticalitatea. Sporting a început să pășească pe terenul levantin după o jumătate de oră de joc, dar nu a putut să-l pună în dificultate pe portarul Munúa o dată.

Reluarea jocului nu a fost un șoc. Jocul a continuat să se joace într-un ritm delicat, fără sosiri periculoase, ceea ce a făcut ca niște fluiere și strigăte de „sărutări” să se audă în tribune înainte de spectacolul dureros oferit de ambele echipe. Dacă niciuna dintre echipe nu ar fi riscat pe parcursul jocului, a făcut-o mult mai puțin în treapta finală a meciului, care într-un mod anodin a ajuns la sfârșitul iritației generale a fanilor.

Osasuna, cu un autogol al lui Stankevicius, a suportat pulsul permanenței ajungând în fața Valencia o victorie care îi permite să spere să se salveze de retrogradare, într-o zi care a fost prezentată în sus de triumfurile majorității rivalii săi direcți (1-0).

Rezultatele favorabile ale altor adversari au forțat Osasuna să câștige imperios. I-a costat ororile și în absența unui gol, victoria a trebuit să vină cu un autogol al lui Stankevicius, care a deviat un șut al lui Cejudo cu spatele.

Cu această victorie, Osasuna pune capăt unei serii de patru înfrângeri consecutive pentru a ieși din retrogradare, mai rămânând patru zile pentru rezoluția campionatului.

Localnicii au ieșit mai conectați decât rivalul, deoarece au jucat mai mult decât echipa valenciană, care avea un Guaita care și-a salvat echipa cu două salvări în prima repriză, în care Valencia a început să joace după primele 25 de minute, deși în siguranță în fața cadrului lui Ricardo.

„Rojillo” a avut un început bun de întâlnire. Au răsturnat jocul pe aripa dreaptă, în care Cejudo a fost foarte activ. Cordovanul a aruncat majoritatea celor opt corner-uri ale lui Osasuna în prima repriză și într-unul dintre ele Lolo a finalizat cu o lovitură de cap cu mare pericol, dar Guaita a intervenit strălucit (min.5).

Doar șapte minute mai târziu, Osasuna a avut din nou o ocazie excelentă. Camuñas, după ce a învins-o pe Costa cu o auto-trecere, s-a oprit în fața lui Guaita, dar a șutat foarte concentrat și portarul valencian a evitat golul navarez.

Echipa lui Unai Emery a început să preia mingea în a doua jumătate a primei perioade. El a profitat de prăbușirea locală pentru a muta mingea și a deschide terenul, dar i-a lipsit verticalitatea și nu a găsit niciun gol în șuturile foarte înalte ale lui Joaquín și Albelda, iar un șut liber al lui Jonas nu a însemnat nicio problemă pentru Ricardo.

Valencia a început repriza a doua cu intenția de a exercita dominația, dar curios cea mai bună șansă a acestora a venit într-un contraatac. Joaquín, după ce a primit de la Soldat, a tras afară.

Două minute mai târziu, Osasuna a înscris. Puñal a recuperat o minge aruncându-se pe iarbă, iar lovitura stângă a lui Cejudo a lovit spatele lui Stankevicius pentru a devia traiectoria mingii și a rămâne în plasa porții lui Guaita (1-0, m.59).

Emery i-a pus pe teren pe Banega și Aduriz, pentru Albelda și Jonas. Valencienii au fost cu siguranță superiori cu posesie, dar nu au ajuns cu pericol și doar un șut al lui Mata a putut schimba semnul meciului, dar șutul său a trecut în sus.