Participanții canarieni s-au remarcat, încă un an, printre elita alergătorilor internaționali din Transvulcania Naviera Armas 2016. Gomeranul Cristofer Clemente a repetat în primii zece ai Ultramaratonului, devenind astfel singurul alergător din regiune care l-a realizat de trei ori. Între timp, în Transvulcania H10 Hotels Marathon, Juan José Rodríguez și Domingo Juárez au obținut locul al doilea și respectiv locul al treilea.

pentru

Clemente, numit ambasador al Transvulcania Naviera Armas, are un început de an excepțional. La Meridian Maraton, testul care l-a văzut născut, a reușit să fie primul alergător care a scăzut sub 4 ore, stabilind cel mai bun timp la 3 ore 54 minute și 21 secunde. La începutul lunii aprilie a vrut să se măsoare cu cei mai buni în Campionatul Spaniol de Ultratrail (Fedme), desfășurat la Montseny. Mult timp a condus competiția, dar a trebuit să renunțe din cauza problemelor cu balizele de pe traseu.

Următoarea întâlnire din calendar a fost Santa Cruz Extreme, unde a obținut și victoria. Toți au fost un test bun pentru această Transvulcania Naviera Armas, în care gomero-ul a arătat încă o dată că este unul dintre cele mai bune din lume.

Cu toate acestea, sosirea sa la linia de sosire nu a fost ușoară. În timpul turului a avut probleme severe cu stomacul și la coborârea către Tazacorte a căzut și a lovit puternic genunchiul stâng. Ca urmare a căderii, s-a deschis un decalaj spectaculos care a necesitat mai multe cusături. Primele sale cuvinte imediat după terminarea cursei au fost de o recunoștință emoțională față de fanii Palmera.

Yeray Durán, un alt dintre canarii remarcabili, a trebuit să părăsească El Pilar din cauza durerii în metatarsian. Astfel, a rămas fără posibilitatea de a îmbunătăți locul al treisprezecelea obținut la prima și singura sa participare în 2009. Având în vedere această circumstanță, a preluat Agustín ‘Tini’ García, care a îndeplinit mai mult decât provocarea de a reprezenta arhipelagul. A terminat pe locul 37 cu 8 ore, 46 de minute și 31 de secunde, în timp ce al treilea canarian a fost Andrés Santana, din Fuerteventura, pe locul 46 în clasamentul general. În ceea ce privește palmeros, primul a fost Iván Cáceres, care a intrat pe poziția 54 și a revalidat vitola deja realizată în ediția precedentă.

La femei, primul canar a fost Nicola Brown. Alergătorul, de origine irlandeză, dar care locuiește în Lanzarote, a terminat în 10 ore, 46 de minute și două secunde. În spate, la marginea cursei de douăsprezece ore, a sosit Ana Begoña González, a doua insulă Canare și primul palmier care a ajuns la Los Llanos de Aridane.

Un alt loc care a obținut o poziție înaltă a fost Juan José Rodríguez, al doilea în Maratonul Transvulcania H10 Hotels. De fapt, steward-ul a fost singurul capabil să-l pună în necazuri pe capul verdean Danilson Pereira, care a devenit câștigătorul general. În același test, veteranul Domingo Juárez, din Gran Canaria, a completat podiumul și a părăsit stilul barului din Insulele Canare, în timp ce la femei Raquel Linares a reușit să se strecoare și în primele cinci.

În Transvulcania Plátano de Canarias Half Marathon 2016 cel mai bine poziționat a fost Jose Luis Hinojosa, al patrulea general, în timp ce Keyla Saavedra a făcut același lucru în modalitatea sa.

SoyMaratonista este un site de internet specializat în maraton și curse de stradă care vă vor ajuta să vă îmbunătățiți performanța prin cele mai complete informații despre antrenament, nutriție și hidratare, leziuni și multe altele. De asemenea, puteți contacta alți brokeri și împărtăși experiențe.