Echipa lui Sito Alonso, cu 18 tripluri, îl învinge pe Fuenlabrada la San Javier

UCAM Murcia a început amicalele din pre-sezon cu o victorie împotriva lui Montakit Fuenlabrada (110-93) la Memorialul García Zaragoza-Martinez Pardo, desfășurat la San Javier cu aproximativ o mie de spectatori în tribune. Echipa lui Sito Alonso a depășit o sută de puncte într-un meci în care a marcat 18 tripluri, cinci dintre ei de la Jarrel Eddie, atacantul care a intrat în echipă după ce a strălucit în Franța. S-a remarcat și eficacitatea lui Edu Durán, cu patru lovituri din perimetru. De fapt, echipa de la Murcia a lansat mai mult de trei, unde a avut în medie un spectaculos 47,5%, decât doi, unde a obținut un 22 din 37 pentru 59,5%.

ucam

Murcianistas, cu absența celor trei jucători ai Cupei Mondiale, Rafa Luz, Sadiel Rojas și Dino Radoncic, au fost doar în urmă pe tabela de marcaj cu 0-2 inițial. Ulterior au preluat controlul pe tabela de marcaj și au ajuns să se bucure de un venit de 18 puncte în al treilea trimestru (68-50).

Scrisoarea de intentie a lui Jarrel Eddie a fost spectaculoasa. Patru triple de cinci încercări în primul trimestru, primii trei fără greș, au arătat că este un jucător cu mare ușurință și viteză de a-și înarma brațul. Viteza mare cu care au fost dezvoltate atacurile nu a fost pur și simplu rezultatul anxietății tipice primului joc de pre-sezon. A fost, de asemenea, o scrisoare de intenție clară, a premiselor pe care Sito Alonso le-a marcat în antrenament. Cu sistemele încă fixate și aripa cu multe detalii de lustruit, Era clar că exploatarea talentelor individuale în meciurile individual și că mingea a circulat în jurul perimetrului la cea mai mare viteză, în căutarea de lovituri libere, va sta la baza acestui UCAM Murcia. Dar pentru aceasta, ego-urile trebuie să rămână în dressing, așa cum sa întâmplat în timpul acestui meci împotriva unui rival care are deja întreaga sa echipă.

La sfârșitul primei studenții au dominat 31-24, pentru a menține acea fluiditate a scorului în al doilea mulțumită succesului Townes, autorul a trei triple în această perioadă. Rookie a rupt o fază fără scor de patru minute în joc pentru a trage echipa sa la 59-45 la pauză. Doar cu o singură ocazie a ciocnirii a scăzut diferența în acea barieră psihologică de zece puncte, pentru a ajunge la concluzia celui de-al treilea sfert cu un scor mai tipic la sfârșitul jocului decât al treizeci de minute de joc (82-72).

oboseala a cântărit în ultimul sfert, unde Ismael Corraliza din Cordoba, care va fi alături de echipa Ligii EBA în acest sezon, a fost protagonistul. În cea mai mare parte a ultimei perioade, Sito Alonso A ales să joace cu jucătorii de casă, dar în ciuda acestui lucru ritmul ridicat a fost menținut pentru a ajunge la sfârșitul ciocnirii cu 110-93.

Marcatorii echipei murciene au fost Marques Townes (20 de puncte), Jarrel Eddie (22), Ismael Corraliza (2), Manu Lecomte (10), Javi Costa, Alvaras Kalinichenko, Rodrigo Seoane (2), Emanuel Cate (1), Edu Durán (16), Kyle Hunt (8), Askia Booker (15), Kevin Tumba (2) și Dusan Sakota (2).

Pentru Fuenlabrada, Earl Rowland (2), Karvel Anderson (16), Ziga Samar (2), Tomás Bellas (8), Franciso Alonso (3), Osas Ehiglator (2), Pierre Gillet (6), Marc García (18), Christian Eyenga (10), Skiras Njegos (7), Deandre Liggins (3) și Egidijus Mockevicius (5).