LONDRA (EFE) - Arsenalul antrenorului Arsène Wenger a obținut sâmbătă împotriva Swansea la Emirates Stadium (1-0) prima victorie a sezonului în liga engleză într-un meci în care spaniolul Mikel Arteta a debutat.

arsenal

Cu victoria de sâmbătă de pe stadionul Emirates de minim, cu un gol în care averea l-a favorizat pe Wenger, Arsenal a obținut un răgaz după criticile primite pentru începutul prost al sezonului.

După ce au remizat împotriva Newcastle, au pierdut împotriva Liverpool și au primit o înfrângere severă cu opt goluri împotriva la Old Trafford împotriva Manchester United, Gunnerii s-au impus cu un gol al lui Arshavin, în a patra zi, echipa condusă de Brendan Rodgers.

Wenger a intrat la două dintre semnăturile de ultimă oră pe care Arsenal le-a făcut pe piața de vară, mijlocașul Arteta, care îl înlocuiește pe transferatul Cesc Fabregas din centrul terenului și germanul Per Mertesacker, care a întărit linia de apărare.

Alte trei întăriri ale lui Wenger au rămas pe bancă la începutul meciului, brazilianul André Santos, coreeanul Park Chu-Young și israelianul Yossi Benayoun, care au sărit pe teren în minutul 62.

După o primă repriză oarecum blocată, cu cinci minute înainte de pauză, Gunnerii au reușit să treacă înainte pe tabela de marcaj printr-un gol al lui Arshavin.

Atacantul rus a profitat de o respingere slabă a portarului Swansea Vorm, care a sărit de pe propria apărare, pentru a recupera mingea și a o trimite în fundul fileului.

Cu patru puncte în clasamentul Premier League, Arsenal se pregătește acum pentru primul meci din Liga Campionilor din această săptămână, în care va vizita Borussia la Dortmund (Germania).