piscina

Echipa spaniolă de waterpolo s-a eliberat de greutatea înfrângerii din prima zi împotriva Italiei cu o victorie dificilă care a cerut maxim de muncă împotriva Statelor Unite (9-10), care încă nu a văzut victoria. A fost un joc dens și dur, care s-a încheiat cu jucătorii americani și banca spaniolă dându-și reciproc gesturi de nemulțumire. Trei goluri a fost cel mai mare avantaj pentru Spania, care a trebuit să câștige nu numai pentru a conduce drumul spre sferturile de finală, ci și pentru a evita Serbia.

După ce ambele echipe au eșuat în primele atacuri, spaniolii au trecut în avantaj pe tabela de marcaj în prima lor superioritate cu un gol al lui Echenique care ar fi doar avansul marelui lor prim sfert. O intervenție reușită a lui Pinedo din șutul îndepărtat al lui Azevedo a permis menținerea avantajului minim. Dar imediat, același jucător a reușit să își pună brațul la loc și să lege jocul.

Cupido i-a pus pe americani în avantaj, dar oamenii lui Gabi Hernández, îndemnați de strigătele portarului Dani Pinedo, au jucat apoi cele mai bune minute ale lor, cu un șut la poartă de Molina și încă două de Echenique, ultimul într-un contraatac letal. Molina s-a eliberat în cele din urmă cu 2-4 care a încheiat primul sfert.

În al doilea trimestru, Spania a alternat jocuri bine lucrate, din care a obținut rezultate bune, cu erori de concentrare care s-au reflectat în scăderea pe tabela de marcaj: de la eliminarea rapidă a atacului Statelor Unite și menținerea celor două goluri înainte până la odihnă cu egal la 5.

În ultimul minut și jumătate înainte de pauză, Echenique și Muñáriz au disperat fără să-și găsească drumul spre plasă, în timp ce nord-americanii au profitat de excluderea lui Español pentru a înscrie al cincilea gol, al doilea al lui Bowen. Un nou schimb de avantaje anticipa o ultimă jumătate a cuțitului. Statele Unite au schimbat portarii în încercarea de a pune o altă față în joc.

Având Statele Unite în față cu 7-6, tensiunea s-a tradus într-un cartonaș galben pe banca roșie, dar Muñárriz și Español, al doilea în superioritate, au permis echipei lor să înceapă ultimul sfert cu o marjă minimă, 7-8.

Spania a rezervat cel mai bun pentru ultimul: Muñárriz, de departe, și Ballarach, care a semnat o joacă foarte elaborată de întreaga echipă, în superioritate, au obținut avantajul maxim al întregului meci, 7-10.

Eșecul Spaniei în două superiorități, plus un gol al lui Bonanni la trei minute și jumătate de final și un altul al lui Bowen când scorul se număra deja în secunde (9-10), ne-a făcut să ne temem de o repetare a ceea ce s-a întâmplat în prima zi, când Spania a pierdut în ultimele minute împotriva Italiei un avantaj prețios. Gabi Hernández a cerut timp și de data aceasta nu a existat nicio ocazie de a regreta rău mai mare. Croația, Franța și Muntenegru vor fi următorii rivali ai Spaniei.

Fișa cu date:

9. Statele Unite: Moses (l), Cupido (1), Samuels, Azevedo (1), Bowen (3), Smith, Mann - echipa de start-, Obert, Roelse, Bonanni (4), Baron (l), Dunstant, Hallock.

10. Spania: López Pinedo, Molina (2), Minguell, Sziranyi, Echenique (3), spaniolă (2), Fernández Miranda -echipa de start-, Muñárriz (2), Alarcón, Roca, Tahull, Mallarach (1).

Parțial: 2-4, 3-1, 2-3, 2-2.

Arbitri: Adrian Alexandrescu (RUM) și Peter Molnar (HUN).

Incidente: A doua zi a grupei B a turneului olimpic. Meci disputat la piscina Maria Lenk în fața a 3.000 de spectatori.