Herbalife Gran Canaria a fost în mod clar depășită de Khimki din Moscova (87-72) și încă nu știe victoria ca străin în Euroligă, după un meci în care echipa din Moscova, foarte bine condusă de Alex Shved, a obținut primul lor triumf după patru înfrângeri consecutive.

negat

Echipa insulei a izbucnit în joc cu un parțial de 0-5, dar reacția elevilor lui Georgios Bartzokas nu a așteptat și au transformat rapid electronicul cu un 7-0, ultimul coș fiind transformat de baza relevantă Russian Shved.

În ciuda acestui fapt, Herbalife a rămas în joc până când a fost egalat la 16 după două puncte de Báez, dar localnicii, susținuți în direcția bună a lui Shved, au plecat până la 25-16, deși Gran Canaria a redus dezavantajul în acest prim sfert cu o triplu de la Eriksson și încă două puncte de la veteranul Oliver (25-21).

În al doilea trimestru, Khimki, mult mai reușit decât insulii din rândul celor trei, își sporea veniturile, care erau deja nouă în ecuatorul acestei perioade (35-26), înaintea unui Herbalife care nu era confortabil pe podea, care a făcut pierderi repetate și pe care se știe că înscrie.

Echipa din Moscova s-a dus la vestiarul 16 (49-33) și cu sentimentul că Maldonado nu ar putea obține ceva pozitiv de pe Mytishchi Arena, împotriva unui rival care încă nu știa victoria în actuala Euroligă.

După dressing, Herbalife a avut o licărire de reacție cu 0-4 datorită punctelor unui ton Pasenckis și Strawberry, dar Bartzokas a oprit meciul și imediat după aceea echipa sa a mulțumit direct coșurilor și asistă un Shved de neoprit.

77-53 cu care s-a încheiat acest al treilea trimestru a indicat faptul că Gran Canaria va suferi o nouă înfrângere în afara insulei în anul debutului său în competiția maximă continentală, cu agravantul că îi mai rămâneau încă zece minute. Joc și o călătorie de întoarcere grea înainte de a vizita duminică Baxi Manresa în La Liga.

Insularii demisionari au jucat ultimul sfert pe deplin conștienți de faptul că Khimki își va elibera recordul de victorii la Euroliga după patru înfrângeri la rând și cu presiunea adăugată de a încerca să asalteze pista Manresa cu puțin timp de odihnă, în mai puțin de 48 de ore.

Între timp, oamenii lui Bartzokas s-au relaxat la 83-55 pe tabela de marcaj cu 6.40 rămași, permițându-i lui Herbalife să alerge 0-14 (83-69), iar meciul s-a încheiat cu un rezultat mult mai puțin dureros. Pentru vizitatori decât cel care ar fi avut înregistrat dacă moscoviții nu s-ar fi lăsat să plece în această ultimă cameră.