sport

Magnific meci al lui Ceballos împotriva lui Jaén Rubén Sánchez a inițiat începutul bun al leperului cu golul său și Zambrano a marcat al doilea

F. Cortés lepe 03 aprilie 2015 - 05:02

Rubén Sánchez

Un lucru este matematica și altul sunt senzațiile. Victoria de ieri a lui San Roque asupra lui Real Jaén îi asigură practic permanența echipei lepero încă un an în grupa a IV-a a II-a B. Cele 43 de puncte pe care le are grupul antrenat de Alejandro Ceballos la șase zile pentru finalul Ligii îl lasă într-un punct poziție pentru a confirma obiectivul pe care și l-au propus când a început sezonul. Între timp, cu această înfrângere, echipa Jaen își vede opțiunile de a reveni în Liga Adelante, categorie pe care a pierdut-o anul trecut.

La începutul jocului s-a văzut cel mai bun San Roque din vremurile recente, cu un joc rapid și la prima atingere în centrul terenului și cu o presiune foarte mare din partea jucătorilor săi atacanți care au provocat jafuri în apropierea zonei Real Jaén. Prima șansă clară pentru echipa Lepero a venit în minutul 4 cu o pasă filtrată de Manu Fidalgo între Jaen central pentru cariera lui Iván Aguilar. Atacantul reapărut al lui Aurinegro și-a depășit marcajele în viteză, dar nu și-a conectat șutul așa cum și-ar fi dorit, terminând mingea blând în mâinile lui Toni García.

Portarul vizitat a fost nevoit să intervină din nou în minutul 14 pentru a trimite lovitura de cap a lui Iván Aguilar în corner după mai multe recuperări. Mustafa a încercat-o doar două minute mai târziu cu un șut plasat de la marginea suprafeței pe care portarul Jaén l-a oprit fără probleme într-o nouă minge furată după presiunea la ieșirea apărării vizitatoare.

Golul care a răsplătit bunul început al leperului a venit în minutul 18, când Rubén Sánchez a ajuns din spate a plasat mingea în careul drept al porții Real Jaén, ridicând o revenire din apărare după o nouă sosire a lui Mustafa pe aripa stângă.

Cu tabloul de bord împotrivă, echipa lui Rafa Berges a fost nevoită să reacționeze dacă nu dorea să vadă dispariția opțiunilor lor de a lupta pentru a intra în club simula de urcare. În orice caz, prima opțiune a lui Real Jaén de a egala scorul nu a venit într-o acțiune a jucătorilor săi, ci într-o minge care a sărit de pe un fundaș după o respingere a lui Nico Monclova. Germán a evitat golul aproape pe linia porții.

Jocul respectiv a avut loc în minutul 21 al jocului și de atunci a fost echipa vizitativă care a ajuns să domine jocul, cel puțin în ceea ce privește posesia și prezența în câmpul opus. Pentru că ceea ce era în crearea șanselor de gol, apărarea Lepera a continuat să țină la distanță atacatorii din Jaén, care au reușit să-l facă pe Nico Monclova să intervină doar pentru a îndepărta mingile care au ajuns în zona lor prin faulturi laterale sau lovituri de colț, unic părea să creeze un fel de pericol ieri. Singurele lovituri intenționate făcute de un jucător de la Real Jaén au fost făcute să aștepte până în ultimele cinci minute din prima perioadă, dar nici Óscar Quesada și nici Sutil nu au fost lovite.

Rafa Berges trebuie să fi văzut, de asemenea, că echipa sa nu ar putea continua să joace așa sau va lăsa Ciudad de Lepe goală, judecând după dubla schimbare pe care a introdus-o după pauză. Aceste schimbări nu au ajuns să dea rodul dorit de antrenorul Jaenului în jocul echipei sale, care încă nu a reușit să organizeze jocuri care au creat un pericol real la poarta locală. O lovitură de cap a lui Fran Miranda în minutul 51 care s-a dus afară pentru a termina un nou fault lateral a fost singura dată când remiza vizitatorului a fost aproape.

Da, aurinegrosul Mustafá ar putea crește avantajul în 55 și Iván Aguilar în 69 în jocurile pe contra care au înfrânt în cele din urmă pe apărătorii Real Jaén. Golul liniștii pentru San Roque a venit în minutul 71 când Ale Zambrano a finalizat o lovitură de colț a lui Manu Fidalgo cu capul în poarta din apropiere.

Cel de-al doilea gol local i-a dat atingerea finală lui Real Jaén, care doar în ultimele minute și bazat pe mingi din zonă a reușit să-l blocheze pe San Roque în complotul său. Golul lui Fede în minutul 89 când a terminat, cum nu putea fi altfel, un fault lateral lansat de Sutil i-a dat o oarecare incertitudine în minutele de prelungire, dar apărarea aurinegra a știut cum să-și apere poarta pentru a evita un ipotetic egal in extremis, un rezultat care ar fi fost în mod clar nedrept conform ultimelor 90 de minute.

San Roque: Nico Monclova; David Llano, Germán, Juanma, Fran Ávila; Samu, Ale Zambrano, Manu Fidalgo; Mustafá (Fiul, 73 '), Iván Aguilar (Luis Ruiz, 79'), Rubén Sánchez (Fran Lepe, 85 '). Real Jaen: Toni García; José Cruz, Fran Miranda, Astrain (Joel, 46 '), Nando (Montero, 63'); Óscar Quesada, Sergio Molina (Borja Prieto, 46 ​​'); Brian, Paco Sutil, Santi Villa; Fede. Arbitru: Sánchez Villalobos, din comitetul andaluz, asistat de Montoya Samper și Gil Sergio. Cartonaș galben pentru Rubén Sánchez și Germán la San Roque, și pentru Montero și Borja Prieto la Real Jaén. Obiective: 1-0, Rubén Sánchez (18 '). 2-0, Ale Zambrano (71 '). 2-1, Fede (89 '). Incidente: Meci din ziua 32 a Ligii desfășurat pe stadionul Ciudad de Lepe în fața a 800 de spectatori.