Șaizeci de echipaje J70 au participat la primul Campionat European recunoscut de ISAF din această clasă, organizat de Yacht Club din Monaco în perioada 12-17 octombrie. Italianul Luca Domenici („Notaro Team”) a fost proclamat câștigător, învingându-l pe compatriotul său Franco Solerio („L’Elagain”). Echipajul spaniol condus de Hugo Rocha („Teritoriile știrilor”) a completat podiumul în fața galicianului Gonzalo Araujo („Sailway”).

Aproximativ 250 de marinari, din 11 țări, au participat la acest campionat deschis, deschis echipajelor din întreaga planetă, printre care cel al mexicanului Julián Fernández („Loose and cooperating”), actual campion mondial din clasa J70.

Prezență germană puternică, cu 18 echipe care au călătorit în Principat. Cei mai mulți dintre ei vor rămâne în apele monegascului pentru a participa în timpul iernii, între octombrie și martie, la Monaco Sportsboat Winter Series, un program de pregătire și regată pentru pregătirea sezonului 2016. Printre aceștia, prezența lui Johannes Polgar („Reality Distortion Field ”), care a reprezentat Germania în clasa Tornado la Olimpiada de la Beijing și campioana europeană a Starului, sau Philipp Kadelbach („ Rio ”), subcampion al German Match Racing care a participat alături de Hendrik Kadelbach, membru al echipajului„ United Internet Team Germany ”În timpul Cupei Americii din Valencia.

Mediteranienii nu au fost lăsați în afara, cu 11 italieni, printre care Francesco de Angelis („B2”), veteran al celor trei sezoane ale Cupei Americii și câștigător al Cupei Louis Vuitton în 2000; Carlo Alberini („Rețeaua Calvi”), câștigător al Săptămânii Cursei Key West 2015 și 6 spanioli: frații galicieni Jorge și Luis Pérez Canal („Abril Rojo” și „Abril Verde”, respectiv); Gonzalo Araujo („Sailway”), Luis Bugallo („Marnatura”) și Andrés González („Pazo de Cea”) din Vigo; și portughezii cu sediul în Catalonia, Hugo Rocha, la comanda „Noilor teritorii” ale lui Alexei Semenov.

skippermar

Comitetul de curse, condus de John Coveney și asistat de PRO Thierry Leret, a lansat șase curse în timpul campionatului, în condiții extrem de variabile. Un vânt constant în ultimele călduri, dar și un vânt slab în prima, ia pus la încercare chiar și pe cei mai buni marinari. Spectacolul din apă a fost servit și prezența unui juriu internațional, condus de Baran, a fost esențială.

Italianul Luca Domenici („Echipa Notaro”), care obișnuiește să tâlhărească în zona Monegasque de când a participat la ultimele Monaco Sportsboat Winter Series și la Cupa Primo, a fost proclamat câștigător al acestui prim Campionat European J70, înaintea lui compatriotul Franco Solerio („L'Elagain”), câștigător al Campionatului Italian 2015. Echipa spaniolă, condusă de Hugo Rocha („Noile teritorii”), câștigătoarea Săptămânii Kiel, a completat podiumul în fața lui Gonzalo Araujo din Vigo („Sailway ").

Flota Monaco și-a atins obiectivul cu o performanță bună a lui Jacopo Carrain („Carpe Diem”), președintele Asociației clasei Monaco J70, care s-a clasat pe locul cinci, fiind cea mai bună barcă din cele 15 care au completat flota monegască, toate membri ai Clubului de iahturi din Monaco.

Conducerea flotei germane puternice a fost Moritz Bohnenberger („Touring Junior) care a ajuns pe locul nouă în clasament.

Campionul mondial mexican, Julián Fernández Neckelmann („Loose and Cooperating”), a câștigat runda a patra, care a fost cea mai bună performanță a sa, dovadă evidentă a ferocității testelor, și a reușit să urce doar pe locul 17.

Și orice eșec al bărcilor a fost decisiv pentru a pierde poziția. De exemplu, francezii Quentin Delepierre și Mathieu Salomon („Chariot Plus - Vannes Utilitaires”) au fost al treilea în cea de-a cincea cursă, dar în cele din urmă performanța lor în a șasea regată (23) și plecarea prematură în prima (BFD), deci au fost al șaptelea în clasament.

„A fost un campionat minunat! Foarte intens atât în ​​apă, cât și pe uscat datorită numeroaselor proteste. Această nouă clasă atrage foarte mult marinarii, așa că voi fi încântat să mă întorc în curând la Monaco Sportsboat Winter Series ”, a declarat Neven Baran, președintele juriului ISAF și șef al antrenamentului de arbitri, întrucât această competiție a fost primul campionat european J70 recunoscut de Federația Internațională de Vela.

La ceremonia de decernare a premiilor, purtând îmbrăcăminte SLAM Advanced Technology, primele premii au revenit echipelor din categoria corintică, care a fost câștigată de suedezul "Fanny/Pure Circle", condus de Oscar Lundqvist, urmat de germanul "Touring Junior" al și „Marnatura” galicianului Luis Bugallo.

Un campionat solidar

Campionatul a strâns 10.000 de euro pentru Fundația Lenval, care colaborează printre alte proiecte cu departamentul de pediatrie al Centrului Spitalului Princess Grace (Monaco). Strângerea de fonduri s-a făcut prin generozitatea participanților la Campionatul European și alte donații voluntare. Banii vor fi folosiți pentru a cumpăra echipamente medicale capabile să diagnosticheze bacterii și viruși infecțioși. De asemenea, vor finanța un spectacol de Crăciun pentru copiii bolnavi.