Echipa maghiară îi bate pe polonezi cu 27-19

Croații au câștigat 33-24 într-un meci fără istorie

Rezultatele optimilor de finală ale Cupei Mondiale de handbal din Spania

Naționala maghiară și-a găsit cea mai bună versiune și a învins Polonia cu 27-19 într-o a doua repriză grozavă care le-a permis o victorie confortabilă, așa că vor înfrunta acum Danemarca în sferturile de finală Cupa Mondială de handbal.

previziunile

Într-una dintre cele mai atractive apriori a optimi de finală a campionatului din cauza egalității existente, Ungaria, susținută de portarul Mikler și o apărare acerbă, nu a dat Poloniei nicio alegere și și-a sigilat locul în sferturile de finală, după o primă fază neregulată în care a căzut împotriva Spaniei și Croației.

Ambele echipe au arătat tensiunea care există într-o Cupă Mondială cu o primă repriză în care nici maghiari și nici polonezi nu au reușit să decoleze pe tabela de marcaj.

Pentru partea maghiară, Ivancsik a rănit-o pe rivalul său din partea stânga - trei goluri la pauză - în timp ce pentru Polonia Karol Bieliecki și Lijewski au purtat greutatea ofensatoare a unei echipe care astăzi nu a fost găsită pe pistă.

Ungaria a ajuns la sfârșitul primelor 30 de minute cu un avantaj subțire de un gol (10-9), care a anunțat un meci de infarct în fața tribunelor Sant Jordi, cu superioritatea fanilor polonezi, dar nu a fost cazul, din a doua jumătate a avut o singură culoare.

La începutul reprizei a doua, ungurii au atins un avantaj de șase goluri grație brațului vedetei lor Laszlo nagy și talentul de Gabor csaszar (17-11, m.43), și au reușit să stabilească prima diferență importantă pe tabela de marcaj, cu un Mikler în poarta stelară.

Golul maghiar a închis golul în primele 18 minute din această a doua repriză, în care a primit doar cinci goluri și a dat aripi echipei conduse de Lajos Mocsai.

Odată cu livrarea Poloniei, Ungaria a reușit să stabilească o diferență finală de 8 goluri, circumstanță pe care puțini o prevedeau la începutul acestui duel de optimi.
Puternica echipă daneză, una dintre favoritele clare pentru titlu, va fi rivala maghiarilor în sferturile de finală.

Croația trece fără probleme

Croaţia a lăsat fără istorie runda eliminatorie a Cupei Mondiale de handbal 2013 din Spania împotriva Belarusului, într-un accident în care superioritatea balcanilor, care și-au confirmat statutul de concurenți la titlu.

Croații nu au dat nici cea mai mică opțiune de îndoială și după cinci minute și-au început decolarea pe tabela de marcaj împotriva unui adversar care nu a reușit să găsească soluții pentru a copleși zidul defensiv care alcătuia adversarul său cu bărbați de peste doi metri.

Bielorușii au găsit doar un decalaj în linia de șase metri pentru a putea bate Mirko alilovic, că a văzut cum colegii săi au făcut cea mai mare parte a muncii pentru el.

Echipa de Slavko Goluza a pierdut o singură minge în primele treizeci de minute și a recuperat până la zece, ceea ce i-a permis să exploateze pe deplin viteza golgheterului său, micul extrem Ivan cupic care, cu 8-4 în electronică, înscrisese jumătate din golurile echipei sale.

După un sfert de oră de joc, Balcanii depășiseră deja cinci goluri (10-4), în singurul moment în care au cedat echipei conduse de Uladzimir Zhuk să înscrie un piric parțial de 0-2.

Steamroller-ul croat și-a păstrat ritmul impasibil și a sărit în curând bariera de zece goluri pentru a ajunge la treisprezece din diferență (21-9) cu doar câteva secunde pentru a merge la vestiar. A doua repriză a dat puțin mai mult din sine decât să cunoască rezultatul final al acestei egalități care fusese deja rezolvată de multe minute.

În minutele inițiale, croații au menținut ritmul pentru a atinge avantajul maxim al meciului (24-11). Jocul a fost văzut pentru sentință și bielorușii și-au menținut onoarea de a continua să lupte pentru a lăsa un rezultat decent pe tabela de marcaj.

Prezența supleanților croați pe pistă a permis echipei de Uladzimir Zhuk reduceți diferența la opt goluri (30-22) deja în ultimele zece minute, când din nou croații s-au întors pentru a imprima încă o viteză la accident. În cele din urmă, bielorușii au reușit să facă scorul să reflecte o diferență mai mică de zece puncte.