Cel mai bun marcator: Harry Kane (Anglia), 6 goluri

Locuri: Ekaterinburg, Kaliningrad, Kazan, Moscova, Nijni Novgorod, Rostov-pe-Don, Saint Petersburg, Samara, Saransk, Sochi și Volgograd.

Număr de spectatori: 3.031.768 (47.371 pe meci)

(America, 8) Mexic, Costa Rica, Panama; (Sud) Brazilia, Peru, Uruguay, Argentina, Columbia.
(Oceania, 1) Australia
(Asia, 4) Arabia Saudită, Coreea de Sud, Iran și Japonia.
(Europa, 14) Rusia (gazdă), Germania, Belgia, Croația, Danemarca, Spania, Franța, Anglia, Islanda, Polonia, Portugalia, Serbia, Suedia și Elveția.

Final: 15 iulie 2018, Moscova. Franța 4-2 Croația

Ediția XXI a Cupei Mondiale a revenit pe continentul european, într-o țară care are, de asemenea, o mare parte a teritoriului în Asia, având în vedere amploarea sa. De fapt, pe lângă faptul că a fost prima Cupă Mondială din Rusia, a fost și în orice țară din Europa de Est.

Candidatura Rusiei a prevalat asupra altor trei propuneri, două dintre ele în comun: Spania și Portugalia, Belgia și Olanda, precum și Anglia.

Mari absențe și debutanți
Panama și Islanda, după ce au strălucit ca marea revelație în Campionatul European din Franța 2016, fiind un sfert de finalist, au fost singurii doi debutanți ai Rusiei 2018.

Printre marile absențe s-au numărat Olanda, care a repetat după ce a eșuat într-o altă fază de calificare, Chile, de două ori campioană a Americii și cu cel mai bun lot de la Roșu, precum și Statele Unite, situate pe locul cinci pe hexagonal. Dar, mai presus de toate, a fost marele minim pentru Rusia 2018: Italia.

'Azzurri' a căzut în play-off-ul cu Suedia după 0-1 în prima manșă și remiza fără goluri în a doua manșă. Două rezultate care l-au lăsat pe Buffon și compania în afara. O dezamăgire atât de istorică, încât trecuseră 60 de ani de la ocazia anterioară că o Cupă Mondială nu avea Italia printre participanții săi.

Mingea
În plin mod pentru „vintage”, pentru a recupera vechiul și a arunca o privire nostalgică asupra trecutului, Adidas a numit mingea Rusia 2018 drept Telstar '18. Același nume pe care îl primise în Mexic ’70.

amintiri

Adidas a recuperat stilul clasic cu tonuri de alb și negru, departe de coloratele Brazuca și Jabulani, dar cu un ton modernizat, pixelând alb-negru din piele, deoarece acest sferic este primul care încorporează tehnologia, așa-numitul chip NFC care oferă informații despre minge prin smartphone-uri sau tablete.

Animalul
Un lup în culorile drapelului rus a fost ales ca mascota turneului. Zabivaka, a cărui semnificație este micul marcator, ar putea fi văzut din nou ca o încuviințare a trecutului, cu anumite asemănări cu celebrul Misha de la Moscova 1980, deoarece este un animal păros, fără artificii excesive, spre deosebire de cele mai noi animale de companie, mai moderne, colorat, plural și chiar departe de regnul animal.

Rusia este absentă din cauza accidentării
Așa cum s-a întâmplat în Brazilia 2014, evenimentul rus a avut din nou victime semnificative din cauza accidentării, precum: Lanzini și Sergio Romero (Argentina), Dani Alves (Brazilia), Feddal (Maroc), Laurent Koscienly (Franța), Lars Stindl (Germania), Chamberlain (Anglia), Emre Can (Germania), Kokorin (Rusia). O listă de care a scăpat Neymar, a cărui accidentare în februarie cu PSG a amenințat că va împiedica participarea sa la Cupa Mondială.

Știri în campionatul mondial
Principala noutate este utilizarea VAR, arbitrajul video, prin patru ipoteze:
Poartă: Tehnologia liniei obiectivelor era deja utilizată. VAR afectează toate acțiunile care determină o acțiune care se termină într-un scop. Prin urmare, poate analiza și judeca și greșelile și ofsaidul.
Penalizare. Arbitrul este notificat din camera VAR dacă a existat o penalizare sau dacă nu a fost penalizat. Pentru a face acest lucru, puteți revedea acțiunea printr-o cameră situată la același nivel cu câmpul.

Implementarea VAR a permis Rusiei 2018 să devină Cupa Mondială cu cele mai multe penalizări acordate și în care au fost expediați mai puțini.

card rosu. Sunt analizate acțiunile posibile care ar putea duce la un cartonaș roșu direct. Cu toate acestea, expulzările pentru galben dublu nu sunt evaluate, deoarece acest lucru ar forța să judece avertismentul anterior.
ID jucător: În cazul în care arbitrul comite o greșeală atunci când sancționează un fotbalist.

O altă noutate a fost implementarea celei de-a patra schimbări dacă meciul ajunge la prelungiri, cele două echipe putând face încă o schimbare în prelungirea de 30 de minute.

O altă caracteristică a Rusiei 2018 a fost distanțele mari între unele locuri și altele și circumstanța de a fi o Cupă Mondială cu fusuri orare diferite și chiar cu climă diferită, mergând de la frigul din Kaliningrad până la căldura din Krasnodar.

Cupa Mondială 2018

Prima fază (grupă)
A fost alcătuită din opt grupe, cu câte patru echipe fiecare, dintre care două țări s-au calificat în optimile de finală. Adică formatul obișnuit al competiției, deoarece există 32 de participanți. Cupa Mondială a fost redeschisă de gazdă, Rusia, cu meciul de deschidere, care a marcat și prima victorie majoră a turneului cu 5-0 împotriva Arabiei Saudite.

Grupa A
Uruguay și-a îndeplinit previziunile și a terminat ca lider. În timp ce Rusia, într-un grup teoretic foarte strâns pentru locul al doilea, a depășit cu mult atât Arabia Saudită, cât și Egiptul, care avea Salah, starul Liverpool și una dintre figurile Cupei Mondiale, al cărei concurs a fost afectat de un anumit disconfort pe umeri care se târa de la Finala Ligii Campionilor cu Real Madrid, într-o acțiune cu Sergio Ramos în care fundașul spaniol a fost identificat ca fiind responsabil pentru accidentarea egipteanului.

Grupul B
Spania și Portugalia s-au calificat cu doar 5 puncte. La Roja a fost în ochii uraganului de știri chiar înainte de începerea turneului din cauza deciziei bruște a noului președinte al RFEF, Rubiales, de a renunța la antrenorul Lopetegui, care ajunsese la un acord cu Real Madrid cu câteva zile înainte.

Mândru de toate, încep o etapă incitantă. Mulțumesc madridistas! # Du-te la Madrid!

Sunt cu adevărat mândru că încep un nou și captivant capitol din viața mea. Mulțumesc, madridiste! # Du-te la Madrid! pic.twitter.com/2btaq9tox8

La nivel sportiv al grupării, Cristiano Ronaldo a marcat primul său hat-trick la Cupa Mondială, tocmai împotriva Spaniei, iar utilizarea VAR a dobândit o dublă proeminență prin răsturnarea clasificării din ultimele minute ale celui de-al treilea joc cu un gol acordat Spaniei și o penalizare împotriva Portugaliei.

Grupa C
Franța și Danemarca au trecut runda fără să-și ofere cele mai bune versiuni. Peru se putea baza pe Guerrero, a cărui sancțiune pentru cocaină pozitivă a fost iertată. Atacatorul inca a părăsit turneul marcând, la fel ca Carrillo, devenind primul jucător peruvian care a marcat la o Cupă Mondială în acest mileniu, după 36 de ani fără să celebreze un gol în Cupele Mondiale.

Franța-Australia va intra în istorie ca primul meci în care s-a folosit VAR, decretând un penalty pe care Griezmann îl va înscrie ulterior. Pentru a adăuga tehnologie la meci, golul lui Pogba a primit aprobarea pentru tehnologia de poartă, care avertizează arbitrul dacă mingea a trecut de linia de poartă.

Grupa D
Croația s-a deplasat într-un grup în care Argentina a suferit excesiv pentru a ajunge la optimi. Când albiceleste părea moartă în turneu a venit o victorie balsamică pentru Nigeria împotriva Islandei. Tocmai nigerienii ar cădea în ultimul meci împotriva argentinienilor, care ar putea vedea debutul lui Messi ca marcator în Rusia 2018. Vorbind de premiere, Agüero a marcat primul său gol la o Cupă Mondială în această etapă și Islanda primul pentru țara sa într-o Cupă Mondială.

Grupa E
Brazilia a fost un alt favorit cu probleme de a-și sigila biletul pentru turul doi. „Canarinha” a avut ca rivali principali Serbia și Elveția, helvetienii fiind cei care au însoțit „Seleçao” pentru runda următoare. În meciul dintre elvețieni și sârbi, cu victorie elvețiană, a avut loc o dublă sărbătoare cu nuanțe politice a lui Shaqiri și Xhaka, internațională pentru Elveția, dar cu rădăcini albano-kosovare, și care nu au ezitat să atragă cu mâinile vulturul reprezentativ al Albaniei la timp pentru a-și sărbători obiectivele respective.

Grupa F
Surpriza surprizelor a fost trăită la acest grup. Germania, care a fost deja salvată de un gol final al lui Kroos de la o eliminare anterioară în a doua zi, a renunțat la coroana de campionat și a căzut în fața Coreei de Sud cu 2-0. Datorită acestui rezultat, Mexicul, care a învins și Germania la prima întâlnire, a obținut pasul ca al doilea, cu Suedia, deja fără Ibrahimovic în apel prin decizie tehnică, liderul surprinzător. În timp ce Germania a semnat prima lor eliminare din istorie în faza grupelor.

Germania a devenit al treilea campion mondial consecutiv eliminat în faza grupelor, după Italia și Spania.

Un alt record a fost scris de Rafa Márquez, care s-a alăturat clubului select de jucători care au jucat cinci Cupe Mondiale, alături de mexicanii Carbajal, Matthaus și Buffon.

Grupa G
Belgia și Anglia au jucat un duel decofeinizat în a treia zi în care se părea că niciunul dintre ei nu vrea să adauge victoria. În cele din urmă, un gol frumos al lui Januzaj a dat victoria „diavolilor roșii”.

Grupa H
Grupul H a avut momeala incertitudinii. Victoria pentru minimul Tricolorului datorită obiectivului jucătorului Barcelonei Mina, alături de prima victorie a Poloniei în Rusia, a lăsat Columbia ca lider și Japonia însoțitoare pentru optimile de finală.

Optimi
Uruguay 2-1 Portugalia
Cristiano Ronaldo și Leo Messi au plecat în aceeași zi, 30 iunie, din Rusia 2018. Cele mai relevante două vedete din lumea fotbalului nu au reușit să ghideze sau să înscrie în optimile lor de finală.

Cavani, dublu și rănit ulterior, a fost călăul portughezului „7”. Doar golul lui Pepe a dat speranță portughezilor, care nu au reușit să doboare zidul ceresc.

Argentina 3-4 Franța
Câteva ore după dezmembrarea lui Ronaldo au venit cele ale lui Messi. Niciuna dintre cele două vedete nu a reușit să înscrie în runda eliminatorie în cele patru Cupe Mondiale pe care le-au jucat.

Dacă Cavani a fost executorul lui Ronaldo, tânărul Mbappe a fost cel care l-a detronat pe Messi cu o altă dublă și o performanță individuală de încadrat, precum penalizarea pe care a forțat-o după o cursă diabolică de peste 50 de metri.

Spania 1-1 (3-4 *) Rusia
Ce rău începe, rău se termină. Spania a continuat cu un autogol împotriva gazdei în primul sfert de oră. În ciuda controlului jocului, un gol împotriva unui penalty al lui Piqué l-a cătușat pe roșu, incapabil să ajungă la poarta opusă, deși a monopolizat domeniul pielii. În reducere a existat un fapt pentru istorie, cu intrarea lui Erokhin ca a patra schimbare a prelungirilor. Rusia 2018 fiind prima care a permis unui alt fotbalist să intre pe teren în prelungiri.

Lovitura de la unsprezece metri a fost din nou adversă pentru Spania. De Gea nu a blocat niciun pitch, închizând o performanță slabă cu o singură salvare pe tot parcursul turneului, iar Koke și Aspas lipseau pentru echipa Hierro. Rușii plini au lăsat din nou echipa spaniolă după o lovitură de pedeapsă și după o confruntare cu o gazdă. Și Spania încă nu știe ce înseamnă să câștigi organizatorul unei Cupe Mondiale sau al Eurocupului acasă.

Croația 1-1 (3-2 *) Danemarca
Legătura dintre Croația și Danemarca ar fi putut fi ruptă dacă pitch-ul lui Modric nu ar fi fost respins de Schmeichel. Și este că portarii au fost protagoniștii, atât portarul danez, cât și omonimul său în dalmați. Subosic a oprit trei și Schmeichel alte două, adăugate la al treilea pe care îl făcuse împotriva celor '10' din Croația și Real Madrid.

Brazilia 2-0 Mexic
Există blesteme și blesteme, iar cel al Mexicului, care nu poate juca al cincilea joc, începe să fie demn de studiat. Neymar, criticat în timpul jocului pentru gesturile sale, și Firmino a condamnat a șaptea eliminare consecutivă a El Tri în optimile de finală, din 1994 până acum.

Belgia 3-2 Japonia
În ciuda faptului că nu a avut afișul altor ciocniri, ciocnirea dintre belgieni și japonezi a fost cea mai spectaculoasă din optimi. Japonezii au trecut cu 0-2 în doar patru minute din a doua jumătate, având „diavolii roșii” să întoarcă jocul electronic în ultima jumătate de oră, cu un contor antologic al echipei lui Martínez în ultimele secunde pentru a închide o revenire care nu a fost semnat într-o Cupă Mondială din 1970.

Suedia 1-0 Elveția
Un singuratic și norocos, ambii din Forsberg, au încheiat unul dintre cele mai nesigure și surprinzătoare dueluri din optimile de finală. Elveția nu a reușit, încă o Cupă Mondială, să înscrie în runda eliminatorie. Și acest tip de condamnare a fost repetat încă din 1954, când au căzut în ciuda marcării a cinci goluri în înfrângerea împotriva Austriei cu 7-5, cea mai mare victorie din istoria Cupei Mondiale.

Columbia 1-1 (3-4 *) Anglia
Kane a mărit distanța cu urmăritorii săi în cursa pentru a câștiga premiul pentru golgheter la Cupa Mondială. Când victoria părea asigurată pentru „cei trei lei” a venit lovitura de cap pe cornul jucătorului barcelonez Mina, care nu debutase ca marcator la Barcelona într-un meci oficial, dar care și-a adăugat deja al treilea gol cu ​​Columbia în Rusia 2018.

Egalitatea a forțat o prelungire care nu a ajuns să dezechilibreze echilibrul, așa că au recurs la loviturile de pedeapsă, prima pentru Columbia din întreaga sa istorie a Cupelor Mondiale. Munca bună a lui Pickford la poarta engleză i-a permis britanicilor să depășească spectrul penalizărilor. De fapt, Anglia nu câștigase încă din Eurocupul din 1996 de la unsprezece metri, cu Southgate și Fernando Hierro pe teren.

Sferturi de finala
Uruguay 0-2 Franța
Accidentarea lui Cavani în jocul împotriva Portugaliei l-a lăsat pe Celeste șchiop, aproape necunoscut în acest meci de sferturi. Varane și Griezmann, care nu au sărbătorit golul datorită legăturii sale cu uruguayenii și obiceiurile lor, au condamnat jocul.

Brazilia 1-2 Belgia
Cea mai bună generație de fotbal belgian a fost rugată pentru un meci remarcabil împotriva unei echipe grozave pentru a face cu siguranță saltul de calitate. Și așa a fost, elevii lui Roberto Martínez au trimis la tejghea „canarinha” lui Neymar și Coutinho.

Suedia 0-2 Anglia
Piesa fixă ​​a fost din nou cheia echipei engleze, care a obținut o victorie și pașaportul pentru semifinale, reeditând succesul Italiei 1990.

Rusia 2-2 (3-4 *) Croația
Croația a trebuit să recurgă din nou la penalty-uri, după ce Fernández a marcat în prelungiri, pentru a rezolva o egalitate la Cupa Mondială, imitând Argentina lui Goycochea, singura care s-a calificat anterior în două runde după penalty-uri.

Semifinale
Franța 1-0 Belgia
Într-un meci foarte așteptat pentru afiș și pentru jucători, un singur cap de la Umtiti a servit „bleus” pentru a ajunge la o altă finală a Cupei Mondiale. Jocul a fost plin de viață și rapid, electric uneori, dar aproape fără oportunități clare pentru ambele echipe.

Croația 2-1 Anglia
Croații au revenit în prelungiri din lovitura liberă timpurie a lui Trippier. Golurile de la Perisic în a doua repriză și de la Mandzukic deja în prelungiri i-au executat pe englezi. Echipa croată a reușit astfel să intre într-o finală a Cupei Mondiale pentru prima dată, îmbunătățind cifrele generației 98 conduse de Suker, Boban și Prosinecki.

Locurile trei și patru
Belgia 2-0 Anglia
„Diavolii roșii” au reușit cu această victorie să-și depășească cel mai bun record din istoria Cupelor Mondiale, care datează din 1986, când Scifo, Pfaff și compania au terminat pe locul patru în Mexic 1986. În ciuda faptului că nu au marcat, Kane a obținut marcatorul maxim. cu cele 6 goluri marcate, trei dintre ele împotriva Panama și niciun gol de la sferturile de finală.

Marea finală
Franța 4-2 Croația
Franța și-a câștigat a doua stea învingând o echipă dalmată dură, care a tras mai mult și a creat mai mult pericol decât adversarul lor. Un autogol al lui Mandzukic, primul în finala Cupei Mondiale, a început tabloul de bord al jocului. Egalitatea a fost semnată de Perisic, dar Griezmann a fost din nou cel care și-a avansat echipa de la unsprezece metri, după medierea controversată a VAR.

Când s-a părut că meciul a fost decis, după golurile lui Pogba și Mbappé în actul secund, a apărut eroarea lui Lloris care i-a servit atât lui Manduzkic pe platou, provocând o tensiune mai mare pentru ultimele minute ale unui meci care rămâne ca a doua finală cu cele mai multe goluri după Brazilia-Suedia în 1958 și care l-a lăsat pe Deschamps ca al treilea antrenor campion din istorie pe teren și de pe bancă.