• Legendele olimpice
  • LOLES TRAIE
  • Spanioli din întreaga lume (săptămâna 7)

de RICARDO ALONSO-BARTOL la 18 februarie 2014 • 19:34

Javier Fernández nu a reușit să pună brățara de bronz la progresul său spectaculos, căzând cu puțin peste un punct în spatele medalii de la Sochi într-o săptămână în care Jocurile Olimpice au fost adevăratele protagoniști sportive.

PATINARE FIGURICĂ

Nu a putut obține mult așteptata medalie, dar Javier Fernández a realizat o performanță istorică la Jocurile Olimpice, terminând pe locul patru cu un scor de 86,98 în programul scurt și 166,94 în programul gratuit. Doar 1,18 puncte l-au separat de bronz, care a căzut la kazahul Dennis Ten. Javier Raya, la rândul său, a fost al 25-lea în programul scurt, cu 59,76 puncte, rămânând la doar 65 de sutimi în spatele clasamentului.

În plus, Sara Hurtado și Adriá Díaz au ocupat locul 13 în perechi de dans, cu un scor total de 146,97 puncte.

SNOWBOARD

Queralt Castellet a terminat pe locul 11 ​​în finala halfpipe, la care ajunsese cu locul al doilea în calificare.

SKI ALPIN

Carolina Ruiz a ajuns la Sochi dorind să se descurce bine, dar a căzut la pământ atât în ​​coborâre, cât și în supergigant, părăsind aceste Jocuri Olimpice fără a termina niciuna dintre probele la care a participat.

La categoria masculină, Paul de la Cuesta a fost pe locul 26 la combinatul alpin, iar pe Ferran Terra pe locul 34, ambii n-au terminat supergigantul.

SKI FOND

Imanol Rojo a fost al 60-lea în calificarea sprint la Jocurile Olimpice și al 50-lea în stilul clasic de 15 kilometri, test în care Javier Gutiérrez a fost pe locul 63. La rândul ei, Laura Orgué a fost a 28-a în stilul clasic de 10 kilometri.

BIATLON

Victoria Padial a terminat pe locul 46 în urmărire și pe locul 54 în cei 15 kilometri, lăsând Jocurile Olimpice cu un gust bun în gură, în timp ce în cei 20 de kilometri Víctor Lobo a fost 72º.

SCHELET

Ander Mirambell nu a putut merge la a patra coborâre la Sochi, terminând competiția cu locul 26.

BADMINTON

Basel (Elveția) a găzduit Campionatul European pe echipe atât la categoria masculină, cât și la cea feminină. Acesta din urmă a fost cel mai performant, grație participării Carolina Marín, Bea Corrales, Clara Azurmendi și Laura Samaniego, alunecând istoric în sferturile de finală, rundă în care au pierdut în fața Danemarcei (1-3), în cele din urmă campioană la turnee. Au învins anterior Islanda (3-2) și Letonia (5-0) în faza grupelor și au pierdut în fața Germaniei (2-3).

La categoria masculină, Manuel Vázquez, Enrique Peñalver, Víctor Martín și Pablo Sanmartín au concurat, eliminați în faza grupelor învingând Norvegia (3-2) și pierzând în fața Franței (0-5), Ucrainei (0-5) și Lituaniei ( 1-4).

FOTBAL

Echipa feminină continuă cu un pas ferm în lupta pentru a juca primul său Campionat Mondial și a învins Macedonia (12-0) cu goluri de Natalia Pablos, în cinci ocazii, două de la Jennifer Hermoso, Sonia Bermúdez și Vero Boquete și alta de la Vicky losada.

POLO PE APĂ

Prima etapă a campionatului pre-european masculin s-a încheiat cu o răsunătoare victorie spaniolă asupra Ucrainei (5-17), evidențiind cele patru goluri ale lui Albert Español.

ÎNGRĂDINIRE

La Trofeul Luxardo, desfășurat la Padova (Italia), spadasinii Fernando Casares și Pablo Moreno au ajuns la scândura finală. În competiția dintre primii 64, primul dintre ei i-a învins pe Hin Chung Lam din Hong Kong (15-6) și americanul Jeff Spear (15-9) și a pierdut în optimile de finală în fața francezului Julien Medard (11-15), în timp ce că Moreno l-a învins pe ucraineanul Andriy Yagodka (15-11) și a cedat cu coreeanul Woo Young Won (11-15). Pe echipe, Spania a fost a zecea și a douăsprezecea în cazul sabiei de la Heidenheim (Germania).

În ceea ce privește juniorii, Espadistas s-au remarcat la Budapesta (Ungaria). Yulen Pereira (8-15 cu estonianul Peeter Turnau), Ángel Fabregat (13-15 cu ucraineanul Dmitriy Gusev) și Álvaro Ibáñez (13-15 cu elvețianul Gabriel Mueller) au cedat în prima rundă, în timp ce Marc Andreu a căzut în optimi finala (12-15 cu ungurul Gergely Siklosi) și Guillermo Sánchez Rodríguez în turul doi (9-15 cu polonezul Wojciech Lubieniecki). Tot la Budapesta sablista Pepe Serrahima a depășit o rundă (eliminat de străzile americane Kaito cu 11-15) și Jaime González Quintana a căzut în prima (12-15 cu și americanul Julian Merchant), în timp ce la Aix-en-Provence ( Franța) floretistele Guillermo Delbergue (12-15 cu japonezul Toshiya Saito) și Sergio Lacasta (10-15 cu japonezul Makoto Ito) au pierdut în optimi.

ATLETISM

Pe o distanță neobișnuită de 35 de kilometri, campionatul spaniol de mers pe jos la categoria masculină s-a desfășurat în acest weekend la Murcia, învins de Marc Tur (2h36'34 ”), care a fost însoțit pe podium de Álvaro Martín (2h37 '17”) și Mikel Odriozola (2h38'26 ”). La femei, Julia Takacs a câștigat marșul de 20 de kilometri, parcurgându-i în 1h29'08 ”, urmată de Raquel González (1h30'18”) și María José Poves (1h30'50 ”). La categoria junior, câștigătorii au fost Diego García (42'10 ”) și Laura García-Caro (47'13”), ambii peste 10 kilometri.

În Semimaratonul Barcelonei s-a putut vedea cum kenyanul Florence Kiplagat a doborât recordul mondial la distanță, cu 1h05'12 ”, Laia Andreu (1h20'16”) fiind cea mai bună spaniolă, precum și Iván Espílez (1h06 '30 ”) În proba masculină. În ceea ce privește mărcile, el a evidențiat minimul realizat de Adel Mechaal pentru următoarea Cupă Mondială de la Sopot (3'39 ”36 la 1.500 de metri), recordul spaniol de juniori al Fátima Diame (7” 38 la 60 de metri) și aruncările de greutatea lui Carlos Tobalina (20,02 metri), Borja Vivas (20,03 metri) și Úrsula Ruiz (17,65 metri).

În Openul European desfășurat la Roma (Italia), Aiora Arrillaga a căzut -48 de kilograme în prima rundă alături de brazilianul Nathalia Brigida; Jaione Equisoain a slăbit -57 de kilograme în optimile de finală în fața italienei Alessia Regis (anterior o bătuse pe mexicana Karla Tapia); iar Isabel Puche a cedat în turul doi de -63 kilograme cu chineza Junxia Yang. De asemenea, au pierdut în primul lor meci Marta Tort în -78 de kilograme cu belgianul Sofie de Saedelaere și Sara Álvarez în +78 de kilograme cu brazilianul Rochele Nunes.

După câteva săptămâni încercând, Gonzalo Fernández-Castaño a depășit reducerea din circuitul PGA și a terminat pe locul 35 la Northern Trust Open, căzând cu douăsprezece lovituri în spatele americanului Bubba Watson, care a obținut victoria finală. Openul Africii a avut loc pe Circuitul European, în care Adrián Otaegui a fost cel mai bun spaniol care a terminat pe locul 13, la cinci lovituri în spatele câștigătorului, sud-africanul Thomas Aiken, în timp ce Jorge Campillo a fost al 49-lea.

La femei, competiția s-a mutat în Australia, cu un turneu valid pentru Turul European și LPGA în care Azahara Muñoz a terminat pe locul 11, la cinci lovituri în spatele nativului Karrie Webb. Au participat și Beatriz Recari și Carlota Ciganda (28).

LUPTA OLIMPICĂ

Luptătorul Juan Pablo Domínguez a câștigat medalia de argint la turneul Cerro Pelado-Granma, la categoria -57 kilograme, desfășurat la Havana. Sportivi din numeroase țări ibero-americane, precum și nord-americani, germani sau francezi, s-au întâlnit în capitala cubaneză.